ДНЗ № 51 "Барвінок"

rainbow

Інтернет батькам та дітям

Діти та Інтернет: найбільш розповсюджені запитання батьків

 В якому віці дитина може користуватися Інтернетом?

 Діти починають користуватися комп'ютером у юному віці, завдяки чому останнім часом швидкими темпами зростає саме цей сегмент користувачів Інтернету. Багато дітей знайомляться з мережею у школі і, звичайно, прагнуть підключатися до неї і вдома. Проте діти віком до 10 років не мають навичок критичного мислення, а отже, не можуть знаходитися в Інтернеті самі — поруч з ними завжди має бути хтось із дорослих. Прослідкуйте за тим, щоб малеча відвідувала лише визначені вами сайти. Розкажіть, чому в Інтернеті не можна залишати свою персональну інформацію.

Чи можна дозволити дітям мати власну адресу електронної пошти?

 Діти молодшого віку повинні користуватися сімейною адресою електронної пошти, а не власною. Коли вони стануть дорослішими, то зможуть мати власну адресу. Проте їхня кореспонденція має залишатися у сімейній папці вхідних повідомлень, завдяки чому ви зможете запитувати у дітей про підозрілі на вигляд повідомлення. Поцікавтесь у свого провайдера інтернет-послуг, які варіанти сімейних облікових записів електронної пошти він пропонує, та розгляньте можливість використання фільтрів електронної пошти, що запобігають надходженню спаму.

Яких правил використання Інтернету в домашніх умовах слід дотримуватися?

 Складіть з дітьми угоду про використання Інтернету вдома, яка б включала їхні права та обов'язки. Переконайтеся, що ця угода чітко визначає:

куди діти можуть заходити в Інтернеті і що вони там можуть робити;

скільки часу вони можуть проводити в Інтернеті;

що вони мають робити, коли виникає почуття дискомфорту під час онлайнового спілкування або перегляду веб-сторінок;

як захистити персональну інформацію;

як слід себе поводити, аби перебування в інтерактивному середовищі було безпечним;

що таке етика та відповідальність в Інтернеті;

як користуватися чат-кімнатами, групами новин та службами миттєвого обміну повідомленнями.

 

Для дотримання угоди важливо, щоб діти буди задіяні у її складанні. Роздрукуйте угоду та тримайте її на видному місці поруч із сімейним комп'ютером. Регулярно переглядайте та оновлюйте її, коли діти будуть дорослішати.

З якого віку дитина може користуватися програмами миттєвого обміну повідомленнями  (MSN Messenger, ICQ тощо)?

 Незалежно від того, коли діти починають користуватися цими програмами, ваш основний обов'язок — навчити їх дотримуватися правил безпеки, захищати свою конфіденційність, відповідально ставитися до використання технології. Деякі правила використання програм миттєвого обміну повідомленнями:

Не заповнюйте персональний профіль у профілі каталогу членів (бо їх може побачити будь-яка людина, що користується цим сервісом).

Ніколи не розмовляйте в онлайні з тим, хто має незнайому вам адресу електронної пошти або ім'я в програмі миттєвого обміну повідомленнями. Батьки повинні регулярно перевіряти списки контактів дітей, аби переконатися, що вони знайомі з особами, що спілкуються з їхніми дітьми.

Pетельно переглядайте запити на додавання до списку друзів, перш ніж дозволити будь-кому приєднатися до вашого списку. Якщо ви не хочете включати когось до нього, заблокуйте цю можливість.

Ніколи не використовуйте програму миттєвого обміну повідомленнями для розповсюдження чуток, пліток, негативних висловлювань.

Чи можна прочитати миттєві повідомлення, якими обмінювалася дитина?

 Деякі програми миттєвого обміну повідомленнями настроєні так, що повідомлення автоматично зберігаються у папці на локальному комп'ютері. Але функцію, яка відповідає за збереження повідомлень, можна взагалі відключити. Тому відвертий діалог з дітьми набагато конструктивніший, ніж шпигування за ними. До того ж не секрет, що вони завжди йдуть на крок попереду дорослих, коли мова заходить про сучасні технології. Ви маєте запровадити відповідні правила, домогтися того, щоб діти дотримувалися їх, та періодично переглядати ці правила із ними.

Як позбавитися спливаючих вікон під час перегляду веб-сторінок?

 Найпростіший спосіб позбавитися спливаючих вікон — це застосувати блокувальні програми. Якщо у вас встановлена остання версія системи MS Windows, то браузер Internet Explorerвже обладнаний блокувальником спливаючих вікон.

Чи може у дітей розвиватися інтернет-залежність?

 Інтернет є чудовим місцем розваг для молодих людей, особливо якщо у них є труднощі під час спілкування з однолітками. Діти, які гарно володіють комп'ютером, можуть користуватися популярністю в Інтернеті, оскільки зовнішність та атлетичні здібності там не є важливими, і це може допомогти їм набути високої самооцінки. Проте надмірне перебування за комп'ютером може призвести до ізоляції сором'язливих дітей, відволікти їх від інших видів діяльності, таких як виконання домашньої роботи, заняття спортом, сон, спілкування з іншими дітьми. Батьки та вчителі зазвичай не підозрюють про існування цієї проблеми, поки вона не стане актуальною. Це трапляється через те, що дитина приховує, чим вона займається в Інтернеті. До того ж інтернет-залежність ще не всіма визнається. Встановіть правила використання комп'ютера вдома та спробуйте збалансувати їх таким чином, щоб дитина більш активно проводила своє дозвілля. Підключений до Інтернету комп'ютер має знаходитися у загальній зоні, а не в кімнаті дитини. Нарешті, проаналізуйте власну поведінку в Інтернеті. Скільки часу ви там зазвичай перебуваєте? Якщо цілі години, то діти, швидше за все, наслідуватимуть вас.

Що діти повинні знати про комп'ютерні віруси?

Вірус — це зловмисна комп'ютерна програма, яка вражає комп'ютерні файли або жорсткі диски комп'ютерів, а потом самокопіюється. Багато з того, що діти роблять, перебуваючи в Інтернеті, збільшує вразливість комп'ютерів до вірусів. Розповсюдженим засобом поширення вірусів вважаються вкладення електронної пошти, але віруси можуть також завантажуватися під час спільного користування файлами або програмами миттєвого обміну повідомленнями. Переконайтеся, що ваші діти розуміють необхідність дотримання таких правил:

Ніколи не відкривати вкладення електронної пошти, які ви не запитували.

Програму обміну повідомленнями слід сконфігурувати таким чином, щоб не можна було отримувати файли від інших користувачів.

Користуючись програмами спільного доступу до файлів, не завантажувати файли з розширенням ехе.

Не завантажувати програми з Інтернету, не порадившись з батьками.

Ви можете захистити свій комп'ютер, якщо постійно будете використовувати брандмауери та антивірусні програми, періодично скануватимете свій комп'ютер для виявлення шпигунських або інших небажаних програм і одразу ж видалятимете їх.

Мене турбує, як мої діти використовують Інтернет. Чи можу я відстежувати,  які сайти вони відвідують?

 Існують засоби, які дають змогу відстежувати перебування дітей в глобальній мережі, але майте на увазі, що діти, які добре знаються на комп'ютерах, легко можуть приховати свої інтернет-стежки. Ви досягнете більшого ефекту, якщо матимете чіткі правила використання Інтернету та відкрито спілкуватиметесь зі своїми дітьми. Коли ви знаходитеся в Інтернеті, веб-браузер (наприклад,Microsoft Internet Explorer) збирає інформацію про місця, які ви відвідуєте, та зберігає її на вашому комп'ютері. Браузери зазвичай зберігають історію нещодавно відвіданих сайтів. У вікні Internet Explorer на панелі інструментів Звичайні кнопки є кнопка Журнал. Після клацання на ній відкривається панель з переліком відвідуваних сайтів.Існує багато програм, які дають змогу здійснювати моніторинг різних видів онлайнової діяльності. Наприклад, програма миттєвого обміну повідомленнями пропонує набір батьківських засобів, які дозволяють фільтрувати адреси в Інтернеті, посилають щотижневі звіти, в яких вказується, які сайти відвідували діти, з ким вони спілкувалися та деяку іншу інформацію.

Що робити, якщо дитина стала об'єктом образ в Інтернеті?

 Це явище називається кіберхуліганством або ображанням і дуже розповсюджене серед підлітків. Ви можете заборонити всі надходження від особи, яка надсилає повідомлення, що непокоять дитину, скориставшись функцією блокування, передбаченою у більшості програм обміну електронною поштою та миттєвими повідомленнями. Крім того, ви повинні зберегти повідомлення образливого змісту та направити їх своєму провайдеру послуг електронної пошти. Більшість провайдерів впроваджують відповідні політики, які дозволяють їм обмежувати певних користувачів і забороняють турбувати інших. Діти можуть стати об'єктом образ або кіберхуліганства також під час онлайнових відеоігр. Щоб дізнатися більше про те, як відеоігри зробити більш безпечними для своїх дітей, прочитайте сторінку «10 підказок про те, як поводитися з кіберхуліганами та образниками», що міститься за адресою http://www.microsoft.com/Ukraine/athome/security/children/griefers.mspx/

Чи завжди спрацьовують програми фільтрації?

 Інструменти фільтрації можуть використовуватися як додаткові, а не основні засоби батьківського контролю. Звичайно, фільтри та блокувальники дуже корисні, проте вони не завжди здатні запобігти надходженню небажаної інформації. Більш того, досить часто вони навіть блокують надходження де-яких матеріалів, які потрібні дітям для шкільних занять. Отже, не слід повністю покладатися на фільтри. Допомагайте дітям виробляти безпечну та відповідальну поведінку в Інтернеті.

 

Безпека дітей у мобільному інтернеті

 

Довіра в родині

Основна рекомендація, що гарантує безпеку дитини в мобільному інтернеті - довірче спілкування з батьками. Дитина повинна знати, що головні експерти у всіх життєвих ситуаціях - її мама й тато. Не повинно бути таких тем, які дитина боялася б обговорювати з батьками й питань, які дитина посоромилася б поставити. На жаль, у багатьох родинах довірчі відносини втрачені, і батьки з дітьми живуть поруч, але не разом. Якщо такі проблеми є у Вас, прочитайте кілька простих рекомендацій, які зможуть відновити довіру у Вашій родині.

* Хоча б 15 хвилин у день спілкуйтеся з дитиною так, щоб ви дивилися одне одному в очі. Але тільки не тоді, коли Ви її лаєте! Контакт «очі в очі», повинен асоціюватися в дитини тільки з теплим, довірчим спілкуванням.
 * Починайте й закінчуйте день разом! Будіть дитину вранці, нехай вона бачить Ваш гарний настрій. Намагайтеся, у міру її віку, укладати її спати. Навіть діти 7 років люблять казку на ніч, а для дітей старше важлива щиросердечна бесіда.

Мобільний інтернет і діти різного віку

У дітей різного віку відрізняються інтереси, розуміння навколишнього світу й реакція на різні події. Дуже важливо зрозуміти, у якому вигляді й обсязі необхідний інтернет дітям у тому або іншому віці.

Дитині до 7 років цікаво й навіть необхідно грати, особливо - у розвиваючі й сюжетно- рольові ігри. Чому б не надавала перевагу дитина - віртуальним іграм або іграм з батьками й іншими дітьми, - усе буде корисно для її розвитку, зрозуміло, якщо дотримуватися обмежень за часом. Інакше віртуальні ігри можуть швидко стати для маляти сенсом життя, а реального спілкування дитина буде уникати. Відводьте на віртуальні ігри півгодини в день, а на ігри з однолітками - 3-4 години.

З 7 до 11 років, діти як і раніше полюбляють грати й прагнуть використати інтернет саме як майданчик для ігор. Але в цьому віці в дітей прокидається т. зв. соціальне «Я». Дітям важливо зайняти значуще місце в житті свого маленького світу: класу, школи, дружити з однолітками. Тут їй буде потрібна реальна допомога й проста увага батьків. Перші невдалі спроби дружби в початковій школі можуть травмувати дитину. У цьому випадку батьки  зможуть дати їй практичні поради зі встановлення контакту з однолітками, разом беручи участь у віртуальному спілкуванні в мережі. Зрозуміло, у всьому необхідно дотримуватися міри, і тоді інтернет стане дитині помічником у подоланні бар'єрів спілкування, партнером у розвиваючих іграх, учителем у вивченні іноземних мов, джерелом необхідної інформації для уроків і просто - музики, картинок і фотографій, мультфільмів і позитивних емоцій.

Дитина в 11-14 років - це підліток. І найголовнішою, значущою, провідною її
 діяльністю є спілкування з ровесниками. Тут мобільний інтернет може стати просто незамінним помічником. Але, знову ж, всі добре в міру! Інтерактивне спілкування  потрібно обов'язково сполучати з реальним. Після 11 років у підлітків уже починає активно прокидатися інтерес до питань дорослого життя, психології статей і всього, що із цим пов'язане. Важливо, щоб відповіді на свої питання підліток знаходив у першу чергу в батьків, а не на сумнівних сайтах. Крім того, у цьому віці в дітей з'являються кумири:  співаки, спортсмени й артисти, про які їм хочеться довідатися все. У цьому випадку  інтернет - кращий помічник і інформатор. Але батькам потрібно бути пильними, адже  зірок найчастіше супроводжує скандальна інформація.

Дитина старше 14 років - уже досить доросла людина, що вважає, що сама краще знає,  як їй треба поводитися, яку музику слухати, що читати, з ким спілкуватися. Цікавтеся всім  тим, чим цікавиться Ваша дитина, намагайтеся вникнути в коло її інтересів і спілкуйтеся з  нею про них, навіть якщо це «не Ваша тема». Починаючи із цього віку з дитиною можна  говорити й про вибір майбутньої професії. А в інтернеті можна знайти безліч інформації,  що допоможе дитині визначитися, а Вам - контролювати й, якщо буде потреба,  коректувати вибір дитини, знаходячи більше повну інформацію про переваги й про  недоліки різних професій.
 

Новий драйв сімейного спілкування

Зробіть мобільний інтернет новим засобом сімейного спілкування. Придумайте цікаве для  Вас і Вашої дитини хобі, наприклад - шукайте в інтернеті веселі картинки, на якусь  тему, або - створіть спільний он-лайн фотоальбом, а фотознімки для нього робіть  мобільним телефоном. Під час спільного відвідування мобільного інтернету Ви  ненав'язливо можете розповідати дитині про культуру поводження в мережі, звертати  увагу на сховані погрози, аналізувати реакцію дитини на негативну інформацію й т. д.
 

Розвиватися з інтернетом

Розмовляйте з дитиною про те, що нового й цікавого вона довідалася з мобільного  інтернету. Але спочатку - розповідайте, що важливого й корисного Ви робите з його  допомогою самі. Разом з дитиною знаходите в інтернеті відповіді на питання, що її  цікавлять. Навчить її, як за допомогою інтернету можна уникнути складних ситуацій,  наприклад, не заблукати в незнайомому місці, використовуючи карти; як знайти  необхідну інформацію або одержати пораду. Покажіть їй, скільки цікавого і корисного  можна знайти в Мережі. Але показуючи дитині багатогранність інтернету, не забудьте  розповісти про правильне ставлення до нього. Наприклад, можливість онлайн-спілкування  із другом, що живе далеко - це одна із чудових можливостей мобільного інтернету, а от  спілкування винятково з віртуальними друзями - це вже крайність. 
 

Обережно, кібер-злочинці!

Як і в реальному житті, в інтернеті можуть зустрітися люди, що бажають утертися в  довіру до Вашої дитини з корисливими або злочинними намірами. Щоб убезпечити свою  дитину, Вам необхідно знати, якими прийомами злочинці користуються найчастіше:

1. Намагаються викликати жалість. Наприклад, розповідять, що їдуть із країни, і не  можуть взяти із собою чудового кошеняти, тому шукають гідного для нього хазяїна; запропонують дитині зустрітися й подивитися/забрати нещасну тварину.
 2. Привертають увагу за допомогою незвичайних, яскравих речей, які так подобаються  дітям, а потім - пропонують купити/виграти/одержати в подарунок при особистій  зустрічі.
 3. Штучно підвищують самооцінку дітей, розповідаючи про те, які вони чудові й  унікальні, але ніхто, за винятком, зрозуміло, злочинця їх не розуміє. Діти дуже люблять,  коли їх хвалять і часто готові на всі, щоб похвали не припинялися.
 4. Звертаються до дитини від імені знайомих, авторитетних для дитини людей.  Наприклад, представляються друзями батьків або співробітниками правоохоронних  органів і просять вислати важливу конфіденційну інформацію про себе, родину, дім.

Щоб уберегти дитину від таких ситуацій, необхідно багаторазово програти й проговорити  з нею подібні ситуації. Дитина повинна навчитися автоматично відповідати або  виконувати певні дії. Наприклад - виходити із чата, коли хтось занадто нав'язливо  цікавиться особистою інформацією й обов'язково розповідати Вам про такі спроби! А  Вам належить обов'язково повідомляти про інциденти адміністрації сайту, а в окремих  випадках - і правоохоронним органам.
 

Бути культурним в інтернеті

Як привчити дитину коректному поводженню в мобільному інтернеті? Як і у звичайному  житті, головним правилом кожної людини повинно бути: «Поводься із іншими так, як  хочеш, щоб поводилися з тобою». Намагайтеся донести це правило до своєї дитини на  доступних для її віку прикладах, розповідайте, що людині, яку скривдили в інтернеті, так  само боляче, якби це відбулося при особистій зустрічі.

 Антивіруси й спам-фільтри

Існуючі технології безпеки і технології, що постійно з'являються, здатні не тільки  захистити мобільний телефон і комп'ютер, а й уберегти дитину від безлічі помилок.  Насамперед, Вам самим варто розібратися в принципах роботи цих програм, встановити й  налаштувати їх на Вашому обладнанні, а вже потім - привчати дитину користуватися  ними. Як це зробити? Граючи й пояснюючи на простих прикладах і асоціаціях. Для  маленьких дітей будуть дієвими такі конкретні приклади, як «адже ми закриваємо наш  будинок на ключ, коли кудись ідемо, тому, що не хочемо, щоб хтось сторонній міг увійти  й щось у нас украсти». Підліткам же буде цікаво відчути себе «просунутими  користувачами» і довідатися про принципи роботи програм безпеки.
 

Ніки й паролі

Є таке поняття - особистий простір, а ще прислів'я: «Мій будинок - моя фортеця».  Розповідайте дитині на зрозумілих прикладах про те, що таке її особистий простір: його  кімната, родина, найближчі друзі, захоплення й т. д. Поясніть, що як і в реальному житті  дитина не пустить до своєї кімнати грати чужих, незнайомих людей, і не стане  розповідати про себе стороннім дорослим, так і в інтернеті варто оберігати свій особистий  простір. Для цього в інтерактивному спілкуванні (ICQ), соціальні мережі, чати, форуми)  варто використати псевдоніми-ніки - віртуальні імена. Ці імена можуть підкреслювати  захоплення дитини, але з них ніхто не повинен здогадатися про її вік, адресу, соціальний статус й т. д. А для електронної пошти необхідно використати простий для  запам'ятовування пароль, але не пароль, що асоціюється з дитиною прямо. Щоб пояснити  необхідність використання віртуальних імен і паролів хлопчикам можна розповісти історії  про шляхетних лицарів, що приховували свої імена й секретних агентів. А для маленьких  дівчаток підійде казка про Червону Шапочку.
 

Небезпечна «полуничка»

Всім відомо, що крім величезної кількості корисної, важливої й цікавої інформації, в  інтернеті вистачає й «дорослих» сайтів, відвідування яких може викликати нездоровий  інтерес, збентежити або злякати дитину. От кілька рекомендацій, які допоможуть  уберегти Вашу дитину від психологічних травм:

* Намагайтеся самі, разом з дитиною, знайти коло корисних безпечних сайтів, які вона  надалі буде відвідувати. Періодично відвідуйте їх разом.
 * Ніколи не відмовляйтеся від пояснень, якщо дитина звернулася до Вас із питанням на  делікатну тему. Дитина повинна знати, що у Вас вона може отримати всі необхідні  роз'яснення.
 * Регулярно розмовляйте з дитиною про те, які сайти вона відвідала і що цікавого там  довідалася. Не забувайте самі розповідати й показувати, що корисного Ви знайшли в  інтернеті.

І найголовніше - не слід лаяти дитину, якщо вона відвідала «дорослий» сайт.
 Пам'ятайте, що інформація й життєві ситуації бувають приємні й корисні, а не гарні і  погані, як ми звикли думати. Якщо інформація негативна, ми повинні зрозуміти, чому  корисному вона може нас навчити - бути акуратними, уважними, відповідальними,  довіряти, але перевіряти, поважати себе й т. д. Навчить Вашу дитину поважати себе.  Розповідайте, що людина, яка себе поважає, не буде дивитися всяку дурницю.
 

Інтернет-залежність і як з нею боротися

Ризику стати інтернет-залежним найбільше схильні діти, у яких не складаються відносини  з однолітками й батьками, які намагаються віднайти заміну живому спілкуванню у  віртуальних іграх і чатах. Тут, у розмові з дитиною важливо не протиставляти інтернет  реальному життю, а показати, як вони можуть доповнювати одне одного! Ваша дитина  занадто захоплена іграми-стрілялками? Відмінно, запропонуєте їй стати сильним героєм  не тільки на екрані мобільного телефону або монітора, а насправді зайнятися спортом,  навчитися прийомів самооборони й т. д. Сходіть разом у спортзал, знайдіть підходящу  спортивну секцію.

Важливо правильно використати властиву кожній дитині рису - цікавість! Добре знаючи  свою дитину, Ви обов'язково знайдете в навколишньому світі речі, які її обов'язково  зацікавлять, і в цьому пошуку Вам знов-таки зможе допомогти інтернет.

 

Електронна бібліотека

 

1. Система роботи з психофізичного розвитку дитини

2. Золота колекція української поезії

3 .Музичні інструменти

4. Журнал "Ангелятко"

 

    ЕЛЕКТРОННІ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ

Большая электронная библиотека